Competition Results

GRAND PRIX ANNUAL TROPHY
Following the Hot Ice competition the Grand Prix results for the year have been worked out and we have a tie for 1st place!
The trophy will be shared this year by Kiah Whieldon & Fujino Alexander, very well done to them both - Full results have been posted on the club notice board

SWINDON ICE FIGURE CLUB CUP WINNER 2016/17
The coaches are delighted to announce the winner of the Swindon Ice Figure Club cup for the most improved skater is Issy parker
This cup is awarded not just for skating ability, but for overall good behaviour and diligence in practice
The cup was presented by last years winner Lottie Watson-Boorman

HOT ICE COMPETITION 13th JULY 2017
Class 1 - 1st, Eva Thomas - 2nd, Amy Kinnett
Class 2 - 1st, Anja La Porte - 2nd, Esther Kibe
Class 5 - 1st, Meg Cherry - 2nd, Peter Clare
Class 6 - 1st, Skye Cawsey
Class 8 - 1st, Kiah Whieldon
Class 9 - 1st, Fujino Alexander
Class 10 - 1st, Amber Philips & Lauren McKenzie - 2nd, Carly Macmillan & Caitlin Gibson

ELEMENTS COMPETITION 18th MAY 2017
Class 1 - 1st, Karolina Poznanskaite - 2nd, Eva Thomas - 3rd, Matilda Luke
Class 2 - 1st, Neveah Kandavanam - 2nd, Evie Hobdell - 3rd, Nesta Wade
Class 3 - 1st, Alex Lacey-Hulbert - 2nd, Esther Kibe - 3rd, Felicity Fitzpatrick
Class 4 - 1st, Caitlin Gibson - 2nd, Thalia Cooper - 3rd, Niamh Knowles
Class 5 - 1st, Freya Cooper - 2nd, Alice Chesterman - 3rd, Isabelle Alexander
Class 6 - 1st, Katie Boxford-White - 2nd, Beth Jones - 3rd, Sienna DeVires
Class 7 - 1st, Chole Cole - 2nd, Jess Parker - 3rd, Issy Parker
Class 10 - 1st, Kiah Whieldon - 2nd, Sophia Dauzhenka - 3rd, Zinia Wood
Class 11 - 1st, Fujino Alexander - 2nd, Lauren McKenzie

FREE COMPETITION 23rd MARCH 2017
Class 1 - 1st, Anja La Porte - 2nd, Niamh Knowles
Class 2 - 1st, Bella Baker
Class 3 - 1st, Caitlin Gibson - 2nd, Carly Macmillan
Class 4 - 1st, Meg Cherry - 2nd, Alice Chesterman - 3rd, Aimee Webb
Class 5A - 1st, Beth Jones - 2nd, Issy Parker, 3rd, Jodi Style
Class 5B - 1st, Chloe Cole - 2nd, Jess Rees - 3rd, Jess Parker
Class 6 - 1st, Zarah Wood - 2nd, Sofia Dauzhenka - 3rd, Heather Evans
Class 7 - 1st, Maia Curtis
Class 8 - 1st, Kiah Whieldon - 2nd, Amber Taylor
Class 9 - 1st, Fujino Alexander - 2nd, Lauren McKenzie

FIELD MOVE COMPETITION 26th JANUARY 2017
Thank you to everyone who took part in the first club competition of the year - a great entry list of 46 members, results below:
Class 0 - 1st, Yasmin Kelly - 2nd, Anja La Porte - 3rd, Nesta Wade
Class 1 - 1st, Neveah Kandavanam - 2nd, Francesca Shaw - 3rd, Evie Lambert
Class 2 - 1st, Amiee Webb - 2nd, Thalia Cooper - 3rd, Alice Chesterman
Class 4 - 1st, Meg Cherry - 2nd, Freya Cooper - 3rd, Isabelle Alexander
Class 5 - 1st, Beth Jones - 2nd, Olivia Dowman - 3rd, Harley Somes
Class 6 - 1st, Olusola Deinde - 2nd, Chloe Cole - 3rd, Peter Clare
Class 7 - 1st, Amy Bradshaw - 2nd, Issy Parker - 3rd, Chloe Hill
Class 8 - 1st, Mia Harrington-Shepherd - 2nd, Heather Evans
Class 9 - 1st, Amber taylor
Class 10 - 1st, Fujino Alexander - 2nd, Maia Curtis
Class 11 - 1st, Kiah Whieldon - 2nd, Nathaniel Knibb - 3rd, Lauren McKenzie
Class 15 - 1st, Ellie Sims

Website Sponsors and Affiliates

Nisa
Steve Porter
Better Link Center
Gees

Would you like to see your company or service listed here? Then please Contact Us for more information.